VPS - jakie parametry powinien posiadać wirtualny serwer
VPS – jakie parametry powinien posiadać wirtualny serwer
13 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Serwer VPS – niezbędny do prowadzenia biznesu w sieci

Serwer VPS - niezbędny do prowadzenia biznesu w sieci

Osoby rozpoczynające biznes, w pierwszej kolejności muszą zadbać o odpowiedni serwer. Zwykle wybór pada na serwer współdzielony, aby później wraz z rozwojem działalności i zwiększonego zapotrzebowania, przejść na serwer VPS. Najlepszym rozwiązaniem, które oferuje szeroki zakres możliwości jest serwer dedykowany. Kiedy będzie on konieczny oraz czemu lepiej się przyjrzeć podczas wyboru? Te i inne ważne kwestie opiszemy poniżej.

Czym jest VPS?

VPS będące skrótem nazwy Virtual Private Server, oznacza wirtualny serwer, który polega podzieleniu i udostępnieniu jego części poszczególnym użytkownikom. Dużą zaletą VPS są niskie koszty związane z jego działaniem oraz IP. W odróżnieniu od serwera współdzielonego, w którym IP jest takie same dla wszystkich użytkowników , VPS wyróżnia odrębne adresy. Dzięki temu, w przypadku działań spamerskich, nie wszystkie domeny staną się ofiarami. Dodatkowo, znacznie łatwiej wygląda sprawa odnośnie korespondencji, która bez problemów trafia do adresatów. Decydując się na serwer VPS, nie musimy martwić się o wyodrębnione zasoby, w przeciwieństwie do usługi serwera współdzielonego, którego funkcjonowanie zależy od liczby osób korzystających z tego samego źródła.

Kiedy serwer VPS będzie dla nas konieczny?

Konto na serwerze współdzielonym posiada pewne limity, dlatego jeśli wydzielone zasoby okażą się dla nas niewystarczające, warto nabyć serwer VPS. Inne przykłady, dla których posiadanie VPS będzie niezbędne, to:

  • Witryna, na której obserwuje się wzmożoną liczbę odwiedzin,
  • Pod serwer poczty,
  • Dla prowadzenie sklepu internetowego,
  • Do nauki administrowania serwerem,
  • Podczas opracowania oprogramowania,
  • Dla graczy pod serwer gier

Podczas wyboru należy pamiętać o odpowiednich parametrach. Serwer musi być dobrany do naszych potrzeb, aby nie okazało się, że nabyte zasoby nie są wcale wykorzystane.

Rodzaje serwerów VPS

W zależności od rodzaju wirtualizacji, będącej procesem podczas której powstają serwery VPS, istnieje kilka możliwości . Wśród rodzajów wirtualizacji wyróżnia się:

  • Pełną wirtualizację pozwala uruchomić na serwerze dowolnie wybrany system operacyjny. Jedynie zasoby sprzętowe podlegają współdzieleniu.
  • Parawirtualizacja, polegająca na działaniu serwera w oparciu o elementy jądra, które są wspólne z dla systemu bazowego. W zależności od owego sytemu, występuje możliwość korzystania na własnym serwerze VPS z Free BSD czy Windowsa.

Znaczącą różnicą pomiędzy wymienionymi wariantami jest cena. Jeśli chodzi o pełną wirtualizację, będzie to opłacalne rozwiązanie jedynie gdy potrzebujemy mieć dowolność w wyborze systemu. W porównaniu z tradycyjnym serwerem, pełna wirtualizacja wiąże się z większymi kosztami, jest trzykrotnie droższa, a w odniesieniu do serwera współdzielonego, kwota ta jest 10 razy wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok