VPS - jakie parametry powinien posiadać wirtualny serwer
VPS – jakie parametry powinien posiadać wirtualny serwer
13 sierpnia, 2018
Zalety przeniesienia firmy do chmury
Zalety przeniesienia firmy do chmury
19 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Wynajem serwera czy inwestycja w jego zakup-co będzie korzystniejsze dla naszej firmy

Wynajem serwera czy inwestycja w jego zakup-co będzie korzystniejsze dla naszej firmy

Posiadanie serwera jest niezbędnym elementem w każdej firmie, bez względu na to jak duży jest nasz biznes oraz jakie produkty lub usługi oferujemy. Istnieją dwa sposoby na jego pozyskanie- wynajęcie od firmy lub zakup na własność.

W przypadku gdy nie nabywamy markowych podzespołów, samodzielnie nie montujemy serwera ani nie inwestujemy w UPS, zakup serwera będzie dobrym rozwiązaniem. Ponadto, warto zastanowić się nad taką opcją również jeśli firma występuje w środowisku IT i dysponuje swoim sprzętem, a zatrudnione osoby dołożą starań i we właściwy sposób zadbają o serwer.

Należy mieć na uwadze, że jedynie w przypadku wyżej opisanych sytuacji, inwestycja w serwer będzie opłacalna. Na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi VPS, gdyż zapewnia to większe bezpieczeństwo w sieci, jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu oraz nie wymaga tak dużych nakładów finansowych.

Serwer osobisty

Jeśli istnieje możliwość nieograniczonego korzystania z oferowanych przez serwer własny opcji, przyjęto, że czas po którym zwracają się koszty poniesione na jego zakup, to około 3 lata. Chyba, że będziemy zmuszeni do nabycia dodatkowych elementów, a wtedy czas znacznie się wydłuży.

Zdarza się, że zasoby bywają niewykorzystane i serwer staje się bezużyteczny. Nie zwalnia nas to jednak z konieczności uiszczania opłat za jego korzystanie.

Zasadniczą zaletą serwera własnego jest możliwość wyłącznego korzystania ze sprzętu. Ponadto charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz zapewnia dostępność zasobów.

Decydując się na inwestycję w osobisty serwer, należy pamiętać o wysokich kosztach jego pozyskania oraz obsługi. Nie jest elastyczny w stosunku do zwiększającego się zapotrzebowania na zasoby oraz potrzebuje dużo czasu na zebranie komponentów i odpowiednie przygotowanie. W przypadku awarii takich jak przerwa w dostawie prądu, usługa jest niedostępna, a zapewnienie poprawnego funkcjonowania oraz bezpieczeństwo leży w kwestii właściciela.

Przedsiębiorca musi ponieść koszty jednorazowe, wśród których należy wyróżnić: serwer, zasilacz UPS, instalację i konfigurację, szafę, nowe komponenty w sytuacji rozwoju firmy i zwiększenia jej potrzeb. Do kosztów stałych należą: administracja, monitoring i ochrona oraz rachunki za prąd.

Serwer VPS

Podstawową rzeczą, która odróżnia serwer VPS od serwera własnego jest elastyczność. Jeśli zwiększą się potrzeby firmy, w przypadku serwera VPS, parametry można zmienić co miesiąc, a opłaty dokonuje się jedynie za korzystanie tylko z określonych zasobów, a więc jedynie za to, co zostało przez nas użyte.

Serwer VPS zapewnia wysoką wydajność oraz dostępność 24/h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wyróżnia się elastycznością i możliwością szybkiej zmiany parametrów serwera, jeśli obciążenie jest różne ze względu na sezonowość funkcjonowania. Ponadto nie wymaga dużych nakładów, a kwestia administracji i monitoringu spoczywa na firmie oferującej usługi. Dzięki temu, że dane przechowuje się w klastrach, dostępne są nawet w sytuacji pojawienia się awarii.

Pozostałe rodzaje serwerów

Jeśli postanowimy wynająć serwer, możemy dokonać wyboru spośród trzech rodzajów:

  • Serwer dedykowany
  • Serwer współdzielony
  • Serwer VPS

Z tych opcji, najmniej korzystny wydaje się być serwer współdzielony ze względu na niepewność dostępu do zasobów. Usługa polega na udostępnieniu serwera równocześnie dla kilku użytkowników, co powoduje, że w godzinach szczytu wejście na stronę może być niewykonalne, a klienci muszą prześcigać się i tym samym zmniejsza się wydajność serwera. Jedyną zaletą są jego niewielkie koszty, ale rozwiązanie sprawdzi się tylko dla osób prywatnych i niewielkich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok